Strach, že rokmi krása odchádza a žena stráca na cene, je nezrelosť

  • známa televízna moderátorka, publicistka je mimoriadne úspešná knižná autorka, zanietená propagátorka aktívneho životného štýlu
  • na konte má desiatky tv relácií, 20 kníh, 2 DVD pre ženy, ocenenia Zlatá a Platinová kniha Medzi jej posledné bestsellery patria tituly Polievky, od ktorých sa chudne a Byť ženou je úžasné v každom veku.
  • Založila LIGU za kvalitu života, je ambasádorkou Akadémie módy a odevnej kultúry.
  • popri knižnej tvorbe je sa venuje motivačným workshopom a módnym projektom.

Kedy sa pre vás téma starnutia stala natoľko zaujímavá, že ste o nej začali hovoriť nahlas a prečo?

Dotkla sa ma osobne. Moderovala som televíznu reláciu Salón Beauty, sledovanosť sme mali aj po piatich rokoch vysokú, dramaturgička mi ale oznámila, že by som sa mala striedať s niekým mladším, pretože už mám 40 rokov. Bolo to koncom 90 tych rokov, keď sa otvorili hranice, dorazil k nám kult mladosti. V móde bolo mať maximálne do 30.

V tom čase ste napísali svoj prvý knižný bestseller Byť ženou je úžasné, súviselo to s touto skúsenosťou?

 Myslím že áno, viac som si začala všímať iné  ženy, ako o sebe pochybovali, tak sa vo mne ozval akýsi vzdor. Iniciatíva ale nevyšla odo mňa, oslovili ma z vydavateľstva Ikar, aby som napísala knihu o kráse. To som odmietla. Na jeden nádych som vytvorila 240 strán o tom, aké je úžasné byť ženou, intuícia ma nesklamala. Kniha je dodnes tretím najpredávanejším titulom vydavateľstva.

Vek okolo 40 je pomyselná hranica medzi mladosťou a zrelosťou, ženy ho taja, maskujú, majú z neho depresie… čo si o tom myslíte?

Štyridsiatka je kríza, týka sa aj mužov. Tiež som mala zlé chvíľky, ale na druhej strane som si začala viac uvedomovať hodnoty, čistiť vzťahy, počúvať intuíciu a vnímať súvislosti. Strach, že rokmi krása odchádza a žena stráca na cene, je nezrelosť. Krása kvitne v každom veku, tak ako láska.

V akom veku ste sa vy cítili pekná? Bola to 18ka alebo možno až neskôr?

V 18 tich som sa cítila nenápadná, obyčajná, nespokojná so sebou. Keď som začala robiť modelku, zdvihlo sa mi sebavedomie, ale ešte dlho som sa učila „byť pekná“. A nesúviselo to s líčením, ale s vnútorným nastavením. Pri fotení mi fotograf Karol Kállay po každé hovoril, musíš ukázať čo v tebe je, kto si, rozsvietiť to vnútorné slnko. Bola to tá najlepšia škola.

Vďaka tomu sa vám darí mať nastavenie mysle také, aké máte dnes?

Paradoxne v tomto prostredí som sa naučila neporovnávať sa, ktorá je krajšia. Medzi modelkami a moderátorkami platilo Každá je krásna, ale každá inak. Keď sa pýtate na vzťah k veku, musím spomenúť moju mamu, ona nikdy krásu a vek nedávala do súvislosti. Slobodná, vydatá aj ako stará mama – každú rolu vnímala pozitívne. Pravda. boli časy, keď ženy nestrácali na hodnote. Čím mali viac rokov, tým mali väčšiu úctu i rešpekt.

Ktorá žena okrem vašej mamy je pre vás inšpiráciou a páči sa vám, ako starne?

Mala som možnosť spoznať veľa krásnych žien. Najväčším vzorom na Slovensku boli televízne hlásateľky, vedeli prijímať roky s noblesou ( mala som tú česť patriť k ich poslednej generácií). V New Yorku a Paríži, kde som dostala na pozvanie módnych, modelingových agentúr, som obdivovala som ženy, ktoré im šéfovali. Štýlové, sebavedomé. Mali aj po 50 tke, ťažko im bolo určiť vek, a hoci som mala vtedy o 20 menej a cítila som sa pri nich neviditeľná.

V šoubiznise sa vraj rýchlejšie starne, kamera odhalí viac. Aký máte názor na estetické zákroky. Sú dnes bežnou súčasťou 30 – 40 ročných žien.

Je to individuálne rozhodnutie. Ja osobne nedám dopustiť na tvárovú gymnastiku. Rada robím workshopy pre ženy, lebo pár grimás denne – to je krása bez námahy a  ešte zadarmo. Čím je tvár prirodzenejšia bez umelého vylepšovania, tým starne krajšie, lebo črty zrejú. Napríklad moje slovanské líca aj kútiky majú tendenciu padať dole, stačí ich spevniť pravidelným cvičením.

Čo vám najviac funguje na to, aby ste sa cítili dobre, mlado a zdravo?

Som vo veku, kedy dávam na prvé miesto zdravie a nepotrebujem predstierať, že som mladšia, ako som. Robím to, čo mi pomáha cítiť sa dobre. Moje rituály sú veľmi jednoduché,  ale za to veľmi pravidelné. Telo potrebuje režim, nie extrémy. Čítala som nedávno, že žena by mala mať v kúpeľni 33 kozmetických prípravkov. Neviem, či som z inej planéty, ale vďaka desiatkam krémov nikto neomladne. Treba si položiť radšej otázku, koľko hodín spím. Vyspať sa do krásy funguje na sto percent.

foto Jena Šimková

Akú máte dennú rutinu, možno tajné recepty….

Pri mojom rušnom povolaní som vždy mala pocit, že sa nabehám za celý deň dosť. Radšej som držala hladovku, než cvičila, bol to zlozvyk z čias modelingu, kedy sme všetky žili na vode a káve. Až po 50 tke som zistila, že telo sa teší z toho, ked sa hýbe, šantí, zapotí. A že to platí aj v mojom veku ma absolútne nadchlo. Obyčajná svižná chôdza je výsmechom našej lenivosti, taká je účinná. Momentálne žijem tréningami nordic walkingu, 6,5 km a denne si strážim tých 10 tisíc krokov.

Žijeme v dobe, kedy nám stále vládne kult tela a mladosti. Staršie ženy, hoci sú šikovné a krásne (a možno oveľa šikovnejšie, než tie mladšie), môžu mať pocit, že už patria do starého železa. Je to však neudržateľné, lebo každý zostarne, vždy budú mladšie a mladšie ženy, je to začarovaný kruh. Dá sa s tým vôbec bojovať?

Mám rada citát Coco Chanel – Čím horšie sa žene darí, tým by mala lepšie vyzerať. U nás letí pojem „omladzovanie“, ženy sa snažia vyzerať mladšie, lenže je obrovský rozdiel medzi „vyzerať mlado a vyzerať dobre“. Vyzerať dobre nie je márnivosť, zvyšuje to sebavedomie.

Nebolo by správne učiť celú spoločnosť k tomu, že aj v inom veku má žena a človek celkovo čo ponúknuť?

Myslíte si, že keby som začala písať o tom, že byť starou je úžasné, že by som zmenila verejnú mienku? Nikto nechce starnúť. Istá britská módna značka vytvorila elegantnú líniu oblečenia pre staršie ženy a nazvala ju Silver line. Zákazníčky ju nekupovali, nechceli vyzerať ako seniorky. Túžba páčiť sa vekom neslabne.

Trváte na tom povestnom, ktoré ste zaviedli, že vek je len číslo?

Svoju poslednú knihu som napísala práve preto. Istá mladá novinárka sa ma spýtala, či Byť ženou je úžasné v každom veku. Akoby do mňa udrelo sto čertov. Veď naša doba má toľko bonusov! Život sa nám predlžil o desať rokov, máme vymoženosti od výmyslu sveta, žijeme v „storočí žien“, môžeme cestovať, žiť naplno, žiadne predsudky, obmedzenia. Je teda na čase vnímať sa pozitívne  bez ohľadu na vek.

Život sa predlžuje, ale nikto sa nechce nedožiť toho známeho Staroba – choroba, Čo preto robiť?

Ja sa nesťažujem, mám akýsi motor v DNA. Môj dedo mal liečiteľské schopnosti, žil v Argentíne, všeličo sa tam naučil o telesnej a duševnej harmónii. Ešte pred 90 tkou chodil svojich 10 tisíc krokov denne s palicou a so slovami, keď sa prestaneš hýbať, zomrieš. Smiala som sa vtedy, ale všetko som si zapamätala. Vrelo odporúčam systematický samo výskum svojej osoby. Keď spoznáme toho svojho vnútorného človeka, pochopíme, čo nám robí dobre a dokážeme starnúť aj do krásy.

Čo si momentálne najviac užívate?

Som veľký prežívač, všetko si nielen  odsmejem ale aj odplačem. A keď sa obzriem späť, som spokojná, vidím kus cesty, ktorý som prešla vo vzťahu k sebe samej. Toľko vecí som považovala za dôležitých, lipla som na nezmyselných predstavách, ako má všetko vyzerať a fungovať, čo si omne myslia iní. Je úžasné zbaviť sa tejto záťaže a zistiť, že nezáleží na tom, koľko mám rokov, kíl, šiat, lebo život stáva zrozumiteľnejší práve vďaka veku.

 Netreba sedieť v kúte a čakať. Času v živote nie je až tak veľa, ako sa zdalo v dvadsiatke.