Milé priateľky,

knihu Byť ženou je úžasné som napísala pred 22 timi rokmi ( 1998).

V časoch eufórie 90 tych rokov ste možno mali tridsaťšesť, možno štyridsaťdva alebo 50, jedno viem určite, to nadšenie ste zdieľali so mnou. Moja prvá kniha o tom, ako byť úžasná, mala 230 strán a nevídaný úspech. Pravdepodobne ju máte ešte doma, možno ste z nej prečítali pár kapitol alebo ste si podčiarkovali celé pasáže, spali s ňou pod poduškou. Z vašich ohlasov viem, že vám zmenila pohľad na seba. Bola výzvou. Niečím oveľa viac, než si dať na seba pekné šaty a vysoké podpätky. Ukázať, aký je to pocit byť úžasnou ženou.

Nová kniha vyšla v novembri 2022 vo vydavateľstve Ikar.

Prešlo 22 rokov. Témou sa stal vek.

Informácie o tom, ako byť dokonalá, krásna a mladá, sa na nás dennodenne valia zo všetkých strán a vyzerá to tak, že existuje milión riešení, stačí si z nich vybrať. Toľko experimentov, čo prešlo mojimi rukami, pleťou, vlasmi, chladničkou a skriňou, by vydalo na doktorskú prácu. Lenže všetko je inak. A úplne inak ako pred dvadsiatimi rokmi. Táto doba má niekoľko háčikov. V móde už nie je byť absolútne dokonalá. V móde už nie je byť oblečená podľa poslednej módy. V móde nie je vyzerať po celý život na dvadsať. V móde sme MY. K tomuto poznaniu ma priviedli dve dekády života, ktoré ma posunuli v čase aj v myslení. Poviem to z mosta doprosta. Byť napichaná, natiahnutá, vymaľovaná, mať na sebe módny outfit za štorcifernú sumu dnes neznamená vyzerať dobre, ale trápne. Pretože. Nie to, čo si vylepším, na seba zavesím a namaľujem na tvár, ale spôsob, ako premýšľam, čo vyžarujem, určuje vek aj príťažlivosť. Žiadne šaty nám nevyrobia mladosť ani sexepíl. Ten buď v sebe máme, alebo nie. Tak ako žiadny mejkap z nás neurobí maturantku, lebo mladosť si nemôžeme obliecť ani namaľovať na tvár.

Túžba byť mladá a krásna tu vždy bola a bude.

Kleopatra pila kokteil z octu a rozpustených perál, Bátorička sa kúpala v krvi mladých dievčat a Sissi v kefíre. My sa kúpeme na Jadrane, štyridsať rokov je ešte mladosť, päťdesiatničky ako dievčatá a ženy po 70 tke kočky plné života. Život sa nám predlžil o desať rokov, vyzeráme mladšie než naše mamy v tomto veku a máme všetky vymoženosti od výmyslu sveta. Čo nám chýba k spokojnosti? Zmysel. Aby to všetko dávalo zmysel.

Vek to je pocit zo seba. Len od nás záleží, či výsledok bude dobrý alebo zlý.

Dostávam otázky, ako sa dá byť plná optimizmu a energie v zrelom veku. A ešte aj dobre vyzerať. Čo za tým je, keď všetky ženy zápasia s pribúdajúcimi rokmi, asi som vynašla nejaký elixír mladosti. Napísala mi pani z Českej republiky. Vraj si ma pamätá ešte ako modelku z časopisu Móda aj z čias, keď som začínala v televízii. Citujem: Já už stará bába a vy Emo, porád hezká ženská. Jak to deláte? Aj ja som sa roky hľadala, dnes viem, že Byť ženou je úžasné v každom veku. Nemám zázračnú moc, hoci môj dedo také schopnosti mal. Pamätám si ho aj pred 90 tkou s čiernymi vlasmi a figúrou štramáka plného vitality a mladíckeho ducha. Znie to rozprávkovo, práve on ma učil nevidieť vo veku nepriateľa a hľadať pre seba to najlepšie.

Na najlepšie veci sa oplatí dozrieť.

Telo je totiž múdrejšie ako my. Komunikuje s nami. Dáva nám signály. Chce jednoduché riešenia. Prijme len to, s čím sa vie stotožniť a čo mu robí dobre. Všetko nad rámec vníma ako umelé a v konečnom dôsledku sa postará o to, aby to tak vyznelo aj navonok. Ak to nechceme vidieť, zosmiešni nás. Z času na čas sa obzriem späť. Nie so slzou, s úsmevom ženy, ktorá vidí, aký prešla kus cesty vo vzťahu k sebe. Už nemám tridsať, ale konečne som to JA. Ten pocit je neopísateľný. Neobliekam sa, aby som získala pozornosť. Nehľadám návody na mladosť. Aj do zrkadla sa pozerám už inak, pretože viem, že krása je výsledok mojej energie. Túto knihu som napísala práve preto. Mnohé ženy tvrdia, že tá či oná moderátorka je stále krásna, lebo má peniaze, dá si všeličo upraviť a vizážistka ju vie nalíčiť. Obrovský omyl. Čas nezastavíte, ale dá vám úplne nový zmysel. Veci, šminky, šaty, kabelky… dajú sa kúpiť. Pocity, zážitky, radosť, šťastie však nie.

____________________________________

Knihu nájdete vo všetkých kníhkupectvách a knižných eshopoch.

Knihu s osobným venovaním získate na https://www.sladkaema.com/e-shop-2/

empty book realistic mockup template vector