Kedy som sa rozhodla cvicit tvarovu gymnastiku…  

Dobrý krém a pár trikov z maskérne som dlho považovala za alfa omega peknej tváre. Mala som po 40 – tke, keď sa mi dostala do rúk brožúra francúzskej rehabilitačnej sestry, ktorá tvárové cviky pre pacientov po porážke popisovala ako účinnú metódu na omladenie.

Co ma k tomu viedlo? 

Mnohé grimasy som poznala z artikulačnej rozcvičky. Vedela som, že svalstvo na tvári prekrví, aby sa stalo pružným. Novinkou pre mňa bolo, že prekrvením sa dá naštartovať tvorba kolagénu, zlepšiť elasticita pokožky a tiež to, že cviky dokážu spevniť a vrátiť mladší výzor. Na tvári máme totiž viac svalov ako na bruchu. 

Nestačia na to len výživné spevňujúce krémy? 

Tvár klesá vplyvom zemskej príťažlivosti, už ju nestačí natierať len krémami. Vek medzi 40tkou a 50 tkou je také kritické obdobie ženy. Dobrým príkladom zmeny nášho výzoru je to, že ked sme mladé, smejeme sa aj 300 krát denne, po 40tke cca 30 krát a neskôr často nemáme dôvod na smiech ani 1 krát za deň. Pritom vyplazovať jazyk, škeriť sa a smieť dokážeme až do smrti. Výhodou „face fitness“ je, že všetko, čo potrebujeme máme doma a zadarmo.

Cvici sa rano-vecer-kedy?

Tvárová gymnastika potrebuje len pár minút, ale každý deň. Najlepší čas je večer, ked sa pleť odlíči, umyje a nakrémuje. Cvičením zároveň preniknú hlbšie do podkožia aj výživné látky z krému. Za krátky čas ju nebudete musieť zaťažovať množstvom kozmetiky, pretože cvičenie prirodzene zaktivuje jej regeneračné procesy. Po poctivom cvičení pocítite svalovú horúčku a pri pohľade do zrkadla uvidíte omladzovací proces. Ranné cvičenie nemá také účinky. Do práce sa musíme upraviť a po cvičení aplikovať na tvár mejkap, znamená zastaviť proces, ktorý sa naštartoval.

Odporucila by som ju každej žene …

Určite. Začať možno už po 30-tke. Svaly majú totiž bunkovú pamäť. Cviky naštartujú detoxikačné procesy, tvár bez opuchov a rozšírených pórov. Po 40- tke zabrzdia tvorbu vrások a oživia elasticitu pleti. No a po 50 -tke je hlavným cieľom spevňovanie, zodvihnutie líc, odstránenie dvojitej brady, ovisnutie sánok. Tvár totiž potrebuje rovnako ako naše telo pohyb, dýchať, naplno žiť, a nielen vegetovať.

Ktoré cviky sú najúčinnejšie?

Podľa mňa sú to tie, ktoré omladzujú tvár aj myseľ. Cviky Jašterica, Striga, Mľaskanie, Bozk ……. ( tie na obrázkoch… ) odstránia z tváre vek a vnútorne mobilizujú dobrú náladu.

Viac cvikov, rád, odporúčaní v knihe Tvárová gymnastika, ktorá práve vyšla (2017)