Z predvádzacích mól pred televízne kamery. Taká bola cesta moderátorky Emmy Tekelyovej, ktorá už dvadsať rokov píše aj knižky pre ženy. Najnovšia má názov Ema má mamu, mama má Emu. Vie, ako si poradiť s vekom. Pozná aj návod, ako sa dá vydržať celý život s jedným chlapom? Veru áno…

Vek je len číslo, ale kam sa podeli vaše vrásky?
Čím som staršia, tým viac prijímam starnutie s pokorou, každý rok je vlastne rok môjho života. Nikto nemá stále tridsať. Ak žena po štyridsiatke začne panikáriť, stres sa odrazí na tvári. Aj ja som mala pocit, že to už pôjde rýchlo dolu kopcom.

A možno ste mladistvý vzhľad po niekom zdedili…
Možno… Môj dedo bol senzibil, vedel pomáhať iným aj sebe. Podľa toho sa stravoval, chodil na dlhé prechádzky na čerstvom vzduchu… a keďže pobudol niekoľko rokov v Argentíne, kde spoznal rôzne čudné potraviny aj samoliečenie, bol aktívny a zdravý do vysokého veku, napríklad vôbec nemal šedivé vlasy. Po päťdesiatke som aj ja podvedome začala hľadať to, čo mi robí dobre.

Vaša nová knižka Tvárová gymnastika sa už takmer vypredala. Môže byť pre autora lepší pocit?
Pre mňa je úspešná kniha sviatok. K písaniu ma pred dvadsiatimi rokmi priviedla práca televíznej moderátorky, keď som uvádzala magazíny o kráse, móde, životnom štýle… Lenže koľko stihnete v televízii povedať za desať či pätnásť minút?

Práve vyšla novinka Ema má mamu, mama má Emu. Nie je to veta zo šlabikára?
Áno, hovorilo sa, že má zo šlabikára zmiznúť. Neviem prečo. V našej rodine máme k tomuto menu silné puto. Moja mama bola Emma, ja mám dcéru Emu. V tej vete nejde len o prvácke písmenká, podľa psychológov upevňuje vzťah mamy a dcéry. Je slovenský fenomén, že mamy a dcéry držia spolu, podporujú sa a celý život si pomáhajú.

Už roky ste vydatá. Dá sa prežiť celý život s jedným chlapom?
Prvých desať rokov sme riešili bývanie, keď dcéra začala chodiť do školy, zaoberali sme sa jej výchovou a vzdelaním. Potom sme ako rodení Prešpuráci z centra mesta desať rokov chalupárčili na Záhorí. A už vyše pätnásť rokov žijeme v obci pri Bratislave.

Spoločné predstavy, túžby, plány dokážu ľudí spájať…
Keď som sa vydávala, mama mi povedala: Musíš si uvedomiť, že manželstvo je v dobrom aj v zlom. Ako mladá, som mala horúcu hlavu, aj talianska rodina u nás fungovala, ale jednoducho nám to vyšlo. Všetky „dynamické etapy“ sme v zdraví prežili a ani teraz sa nenudíme. Teraz sme napríklad oduševnení psičkári. A práve to oduševnenie si cením najväčšmi. Udržať si v sebe iskru radosti považujem za elixír šťastného života. Aj mladosti.

Viac o knižkách, zdravom pečení, aj o prípravách moderátorky na Vianoce sa dočítate v celom rozhovore v najnovšom vydaní Báječnej ženy

https://zena.pluska.sk/moderatoka-emma-tekelyova-pozna-navod-ako-sa-da-vydrzat-cely-zivot-s-jednym-chlapom/kariera/uspesne-zeny-aj-muzi/896239.html